Tělovýchovná jednota Ostrava, občanské sdružení:

• Organizuje sportovní, společenské, kulturní a volnočasové vyžití dětí, mládeže, dospělých, výkonnostních a vrcholových sportovců, handicapovaných občanů a široké veřejnosti.
  • Systematicky pečuje o talentované žáky a mládež (v SCM, SpS), vychovává sportovce pro reprezentaci ČR.
  • Pro registrované sportovce, členy a handicapované sportovce organizuje místní soutěže až po republikové přebory a mezinárodní turnaje, pro širokou veřejnost rekreační sportovní vyžití a zdravotní, relaxační a rehabilitační programy.
  • Dlouhodobě se účastní extraligových soutěží ve volejbale kadetky, juniorky a ženy, ve stolním tenise muži, v golfu muži, ženy a senioři, jejichž družstva jsou složena převážně z vlastních odchovanců.
  • V multisportovním seskupení sdružuje 9 sportovních klubů (golf, judo, jóga, kanoistika, plavání, stolní tenis, šachy, tenis, volejbal) s členskou základnou okolo 1300 členů.
  • Ve svých víceúčelových zařízeních umožňuje pravidelné provozování více než 20 druhů sportů.
  • Pečuje o vlastní sportovní zařízení v areálu v Moravské Ostravě s 10 tenisovými a 3 volejbalovými antukovými kurty, beach centrem, 6 sportovními  halami, relaxačním zařízením se saunou a o zámecký park s golfovým hříštěm v Šilheřovicích o celkové rozloze 100 ha a hodnotě přes 130 mil.Kč.
  • Součástí Sportovního areálu Varenská jsou Katedra tělesné výchovy a Katedra speciální pedagogiky Ostravské univerzity, využívající sportovní zařízení, prostory a služby TJ Ostrava.