Historie

S počátkem šachového klubu (od roku 1953 pod názvem TJ Nová Huť) jsou spojena jména vynikajících ostravských šachistů celostátního formátu jakými byli J. POLÁK, J. LENDL a další hráči a organizátoři. Od samých počátků šachisté TJ po sportovní stránce udržovali vysokou úroveň. Činnost klubu se opírala o poměrně širokou základnu, takže družstva byla – a dosud jsou- účastníky řady národních, oblastních a městských soutěží.

V r. 1997 šachisté postoupili do celostátní extraligy, kterou hráli do roku 2001. V roce 1998 pak dosáhli svého největšího úspěchu, když získali bronzové medaile. V současnosti hraje „A“ družstvo 2. ligu.

Rovněž v individuálních turnajích je klub nesmazatelně zapsán v podvědomí ostravské šachové veřejnosti. V letech 1972 až 1992 byl pořadatelem tradičního silně obsazovaného turnaje . Poté až do roku 2003 byl ve spolupráci s ostatními kluby hlavním organizátorem šachového festivalu „Ostravský koník“ V roce 1997 byl Šachovým svazem ČR pověřen uspořádáním republikového mistrovství žen a poté i v roce 2002 byl klub organizátorem této nejvyšší soutěže jednotlivců i v kategorii mužů. Klubem v minulosti prošli někteří velice silní hráči, například velmistr Petr Velička nebo mezinárodní mistr Lukáš Klíma.

Ing. Marek Jelínek

prezident klubu