klub zápasu

Přejít na web zapasostrava.cz

Přejít na Facebook profil

Našim hlavním cílem je v našem oddíle vytvořit pro děti a mládež podmínky pro kvalitní celoroční sportovní činnost, protože sport je důležitou součástí výchovy každého dítěte a to nejen po fyzické stránce, ale i po stránce psychické. Chceme předat našim mladým sportovcům vše, co umíme, naše dlouholeté zkušenosti jak z tréninků, tak i z turnajů. Chceme dát všem šanci se stát členy našeho oddílu, zajistit jim pravidelné sportování a těm nejlepším zajistit kvalitní přípravu pro reprezantaci nejen Moravskoslezského kraje, ale i celé ČR.

historie

Historie TJ Sokol Moravská Ostrava II se odvíjí od klubu AK Hellas, který byl založen v roce 1923. Po sjednocení tělovýchovy a následném „znárodnění“ zápasnické žíněnky členové oddílu ukončili činnost a přešli do Vítkovic. Ve Vítkovicích sportovali až do roku 1959, kdy skupina nadšenců v čele s Václavem Síkorou, Miroslavem Špirutou st., Ondřejem Muchou a dalšími znovu založili zápasnický oddíl TJ Baníku Ostrava. V roce 1966 začala nejslavnější historie ostravského zápasu. V době od roku 1969 neměl ostravský zápas v republice konkurenci, a bylo jasné, kdo ligu vyhraje. Po roce 1989 došlo k přesunu celého mládežnického oddílu i s trenéry do Sportovní školy Ostrava a po jejím zrušení do SSK Vítkovice. V souvislostí s nepříznivou situaci v zápase v České republice po MS v roce 1995 v Praze došlo k přestupu sportovců TJ Baník Ostrava OKD do nově vytvořeného oddílu zápasu při TJ Sokol Moravská Ostrava II. Bylo to jen logické vyústění ekonomických problému po roce 1989, kdy oddíl zápasu od roku 1959 trénoval v prostorách Čapkovy Sokolovny v Ostravě. Samozřejmě, že nejvýkonnější sportovci v sedmdesátých a osmdesátých létech dvacátého století trénovali v hale Střediska vrcholového sporu Vítkovice v Ostravě Zábřehu u hotelového domu Metalurg, ale sídlo oddílu bylo neustále v Čapkové Sokolovně.

K nejúspěšnějším zápasníkům v Ostravě patří bezesporu Vítězslav Mácha, který byl osm krát mistrem republiky v zápase řecko římském, úspěšný olympionik (v roce 1972 na OH v Mnichově obsadil 1. místo) a mistr světa. Ve stínu Vítězslava Máchy zůstali další vynikající zápasnici z Ostravy, například Kosťa Lagonikas, Vavřička, Karel, Ladislav Holečko, Daniel Havlík, Jan Neckář, Ladislav Nepustil, Antonín Jelínek, Josef Krysta, Martin Svatý, Miroslav Stárek, Miroslav Gurbovič, Oldřich Dostál, Jidřich Durčák, Martin Král, Dalibor Vít, Patrik Neckář, Rosťa Fojtík, Vratislav Chotaš, Tomáš Březný, Zdeněk Gázdik, Tibor Jankovič, Aleš Čenčík, Jindřich Vavrla, Tomáš Čenčík, Richard Pail, Karel Přenosil, Jan Tichánek, Tomáš Nedoma, Rostislav Král, Lubomír David, Jeroným Barva, Václav Čedroň, Robert Mazouch, Nikola Ivasjuk, Vladimír Bojko a mnoho dalších. V roce 1991 získal titul „Mistra světa žáků“ v Motrealu Michal Koza.

Oddíl zápasu získal titul „Mistr republiky“ v létech 1970, 1972 až 1977, 1979 až 1984, 1986, 1993, 1996 a 1999. Druhé místo obsadil v létech 1971, 1978, 1985, 1987 až 1992, 1994 a 1995, 1997 a 1998, Třetí místo v létech 1969, 2000 a 2001.

Naši činnost jsme doposud vykonávali v Čapkově Sokolovně na Sokolské třídě, kde jsme začali trénovat první děti. Spokojenost našich malých svěřenců se brzy rozkřikla a začali přicházet a stále přichází noví a noví malí sportovci, kteří chtějí být součástí našeho týmu. Protože však stávající prostory jsou už kapacitně nedostačující, našli jsme prostory nové, a to Areál TJ Ostrava na ul. Varenská, kde trénujeme na dvou plnohodnotných žíněnkách.

Stálý nábor

NENECHTE SE POLOŽIT NA LOPATKY!

Oddíl zápasu zve vás a vaše děti na tréninky všestranného pohybu se zaměřením na řecko-římský zápas.

Jak se přihlásit?

Přijďte mezi nás, trénujeme vždy v pondělí, středu a čtvrtek od 16.00 hod v areálu TJ Ostrava na Varenské ulici.

Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle: 777 969 592 p. Adam Novák (trenér)

Na Vaše děti čeká profesionálně sestavená skladba tréninkových jednotek vedená špičkovými trenéry ve svých oborech. Tréninková skladba zahrnuje:

Gymnastickou přípravu – základní gymnastické prvky, které postupně přecházejí v náročnější akrobatické prvky velmi oblíbené při parkurových aktivitách pod vedením Mgr. Romana Farany Ph.D., vedoucího Centra diagnostiky lidského pohybu Ostravské univerzity

Cvičenci si osvojí orientaci v pohybu s vlastním tělem a správné držení těla. /vhodné i jako kompenzační cvičení pro jednostranně zaměřené sporty a prevence defektů pohybového ústrojí/

Atletickou a kondiční přípravu – všeobecné atletické disciplíny zaměřené na koordinaci pohybu, výbušnost pohybu, intervalové disciplíny, vytrvalost a správné technické provedení všech disciplín pod vedením Mgr. Jindřicha Vavrly, dlouholetého reprezentanta ČR a účastníka olympiády v Barceloně.

Zápas řecko-římský – je nejstarším a nejpřirozenějším druhem sebeobrany, který se v průběhu staletí vyvinul v moderní sportovní disciplínu, která nejkomplexnějším způsobem vybavuje borce jak pro výkonnostní sport, tak pro běžný každodenní život, kdy si každý jedinec umí poradit v jakékoliv obtížné situaci, které nás provázejí na naší životní cestě. Zápasnické tréninky vede Daniel Havlík, mistr sportu a člen síně slávy zápasu řecko-římského.

Tréninkové jednotky jsou sestavovány velmi pečlivě a jsou zaměřené nejen na zvyšování fyzické kondice sportovců, ale také na mentální stránku jedinců. Krok za krokem si naši svěřenci zvyšují sebedůvěru, psychickou odolnost a vůli. V této oblasti spolupracujeme s Mgr. Václavem Petrášem, sportovním psychologem.

Těšíme se na vás, kluci a holky 6-15 let!

kontakty

Karel Vavrička

sportovní manažer
mobil: +420 602 562 133
e-mail: vavricka@garantrans.cz

Daniel Havlík

sportovní manažer
mobil: + 420 777 856 531
e-mail: danhavlik@seznam.cz

Ing. Lenka Foltýnková

sekretářka oddílu
mobil: +420 601 128 847
e-mail: lenka.foltynkova7@email.cz

Adam Novák

trenér
mobil: +420 777 969 592